Güncel Hukuk Online

BU SAYIDA
Güncel Hukuk SAYI: 2014/04
Güncel Hukuk'ta Bu Ay
 • Hukukun Üstünlüğü İçin: Yargı ve Siyaset / Prof. Dr. Köksal Bayraktar
 • Konuk Yazar: Zulümde Vicdan ve Doktor Pınar / Ezgi Çelik
 • Düşünenlerin Düşüncesi: ''Kardeşimsin Alexis, Είσαι Αδελφόσ Μου Berkin'' Av. Murat Ceyhan
 • Haklar: Sanat Özgürlüğü / Yrd. Doç. Dr. Ulaş Karan
 • Tarihi Sit Alanları Şantiyeye Dönecek / Bünyad Dinç
 • Söyleşi: Hukukla Dolu 50 Yıl: Av. Ayten Ünal / Av. Ayten Ünal
 • Hakemli Makale: Bağımsızlık ve Tarafsızlık Bağlamında Hak Olarak Yargı Mensubunun İfade Özgürlüğü / Dr. Ozan Ercan Taşkın
 • Edebiyat ve Hukuk: Geleceğe Güven / Stefan Zweig
 • Edebi Adaletin Mümkünü: Yaşar Kemal Romanları'nda Hukukun Edebi Adalet Arayışı / Işıl Kurnaz
 • Bilişim Temel Hakkı / Prof. Dr. Korkut Kanadoğlu
 • İhaleye Fesat Karıştırma Suçu Üzerine / R. Bülent Tarhan
 • Suriye'nin Görünmez Askerleri / İhsan Can Akmarul
 • İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi Kapsamında Sağlık Hakkı / Doç. Dr. Şule Özsoy Boyunsuz
 • Öğretim Elemanı Disiplin Yönetmeliği Değişikliği: Tozu Alınmış 12 Eylül / Yrd. Doç. Dr. D. Çiğdem Sever
 • Tutuklamada Kaçma Şüphesi / Av. Casim Yılmaz
 • Siyasi Partilerin Kapatılmaları Ve Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) Kapatma Kararı / Dinçer Fidan
 • ..:: ::

  Siyasetin, hukuka ve yargıya ciddi anlamda etkisinin bulunduğu bu günlerde, biz de ana dosyamızı ''Siyaset-Hukuk-Yargı'' üzerine yaptık. Yazılarıyla katkıda bulunan değerli hukukçular, Türkiye'nin adalet sorununu değerlendirdi, hukukun askıya alınma örnekleri üzerinde durdu. Kanun değişikliklerini ve bununla beraber değişiklik tekliflerini incelediler. ''Yargı siyasallaştı mı?'' sorusuna cevap aradılar. Av. Haluk İnanıcı ''Terör Ağır Ceza Mahkemeleri Gerçekten Kalktı mı?'', Ali Güzel ''Yargılama Hukukunda Tabii Hakim'', Hakim Mustafa Talat Kutlu ''Türkiye'nin Adalet Sorunu'', Abdurrahman Saygılı ''Hukuku Askıya Alma Pratikleri Üzerine Bir Not MİT Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin Altındaki Hakikat'', Prof. Dr. Serap Keskin Kiziroğlu ''Ceza Muhakemesi Hukukunda Delil ve İspat'' ve Ayça Söylemez ''Yargı Siyasallaştı mı?'' yazılarını Güncel Hukuk için yazdılar.

  ..:: ::

  Bugüne kadar hiç ilgisini çekmemiş olan yanı başındaki hapishanede, siyasi mahkûmlar, adalet bakanlığını ve hapishane yönetimini protesto etmek için bir aydır açlık grevindedirler ve bakanlığın talebiyle o gece sevkleri gerçekleşecektir. Dr. Pınar'ın hikâyesi işte bu ''Mavi Ring'' adı verilen sevk aracında, tanık olduğu durumlarla başlar ve bu bütün hayatının ve ilişkilerinin değişmesine sebep olacaktır. Dr. Pınar bu gördükleri ve yaşadıkları karşısında vicdan ve insanlık sınamasında gibi. Yaşanılan zulüm karşısında isyan ediyor. Politik bir bilinç taşımamasına rağmen hümanist duygularının doruğunda insanlık suçuna isyan ediyor.

  ..:: ::

  Sanatsal ifade özgürlüğünün öznesi herkestir ve gerçek veya tüzel kişi, ya da dil, din, ırk, cinsiyet, cinsel yönelim vs. veya meslek ayrımı yapılmaksızın kategorik olarak bir sınırlama bulunmamaktadır. Sanatsal ifade özgürlüğüne yönelik müdahaleler yalnızca eseri yaratan kişiyi değil, eserin yaratılmasında katkısı olan diğer kişileri, başka bir deyişle çoğaltılması ve yaygınlaştırılmasında rol oynayan diğer kişileri de etkilemektedir. Hatta sanat eserine erişimin engellendiği ve bu nedenle kültürel yaşama katılım hakkına müdahale edildiği için sanat eserinin izleyicileri de etkilenebilmektedir. Bu nedenle hakkın öznesinin kapsamı geniş düşünülmelidir.

  ..:: ::

  Mahkeme 11 Ekim 2010'da sanıklar hakkında kararını açıkladı. Eski özel görevli polislerden Korkoneas ''kasten adam öldürme'' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Olay yerindeki diğer polis Saraliotis ise suça iştirakten 10 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Alexis'in annesi Gina Tsalikian karar sonrası yaptığı açıklamada öldürülen oğlunun üzerinden yapılan savunmalardan dolayı çok üzüntülü günler geçirdiğini, verilen karar ile en azından adaletin tecelli ettiğini ve Alexis'in isminin hep güzel hatırlanacağını söylüyordu... Peki Berkin'in ölümünün ardından ne gibi gelişmeler yaşandı? 9 aydır herhangi bir fail bulunabilmiş değil. 15 yaşındaki Berkin Elvan, Başbakan ve milletvekilleri dahil olmak üzere devletin en yetkili makamları tarafından ''terörist'' ilan edilmiş durumda.

  ..:: ::

  İlk bakışta çok fazla bir fark gözükmeyen iki metin dikkatlice okunursa; bu değişiklikle yapılmak istenen daha net anlaşılır. Nedir bu değişiklik? Tarihi Sit alanlarının tümü Kamu Hizmet Binaları (Yapıları) adı kullanılarak artık imara açılmış olmasıdır. Eski İlke kararına göre; Tarihi Sit ve benzeri bu tür alanlarda hiç bir şekilde inşai ve fiziki uygulamaya izin yoktur. Ama yeni İlke Kararındaki Kamu Hizmet Binaları (Yapıları) ibaresi bir nevi Truva Atı işlevi görmektedir, görecektir. Halk diliyle söylersek, ''cinlik'' yapılmıştır. Artık kale delinmiştir. Ayrıca Milli Park olan ve olmayan yerler ayrımına gidilerek, her yönde talanın önü açılmıştır ve süratle her yerde açılacaktır. Tarihi Sit alanlarının korunmasına yönelik, engel olarak görülen önceki İlke kararı iptal edilmiş ve sanki bir değişiklik yapılmamış gibi alınmış olan yeni İlke kararıyla olumsuz yönde engel oluşturan çok büyük bir eşik aşılmıştır.

  ..:: ::

  Uluslararası medyada çıkan haberlere ve insan hakları kuruluşlarına göre Suriye'de muhalifler tarafından çocuklar asker olarak kullanılmaktadır. Muhalifler tarafından çocukların asker olarak kullanıldığı yönünde çıkan haberler iddia olmaktan çıkmıştır. Yazılı ve görsel medyada çıkan haberler artık bunun bir iddia olmaktan çıkıp gerçeklik halini aldığının ispatıdır. Nitekim İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından Suriye'de yapılan araştırmalarda Suriye'de ki çocuk asker olgusunun kanıtıdır. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) 29 Kasım 2012'de Suriye'de savaşan silahlı muhalif grupların çocukları savaş ve diğer askeri amaçlarla kullandığını açıkladı. İnsan Hakları İzleme Örgütü, kimisi henüz ancak 14 yaşında olan çocukların en az üç muhalif birliğinde silah ve teçhizat taşımak ve gözcülük yapmak suretiyle hizmet verdiğini, en gençleri daha 16 yaşında olan çocukların da silah taşıdığını ve hükümet güçlerine karşı savaşçı olarak görev yaptığını ortaya çıkardı.

  ..:: ::

  İfade özgürlüğü hakkının nasıl kullanılacağı meselesi, konusu itibariyle gerek haber, gerek eleştiri, gerekse hiciv sahalarında belirgin bir içeriğe kavuşmuştur. Kişi söz konusu olduğundaysa genelde kamu görevlileri, özelde yargı mensupları bakımından ifade özgürlüğü hakkının kapsamı ve sınırlarının ne olduğu tartışılmaktadır. Hâkim ve savcıların (süje olarak), tarafsız ve bağımsız olmasıyla, örgütlenme ve ifade özgürlüğü haklarını kullanmaları arasındaki dengenin nasıl kurulacağı meselesine, son zamanlarda siyasetçiler ve akademisyenler ve bizzat yargı mensupları tarafından dikkat çekilmektedir. Yargı mensupları, diğer vatandaşlar gibi siyasi faaliyette bulunabilirler mi? Mesleki örgütlere üye olabilirler mi? Güncel olaylara, devam edip gitmekte olan siyasal tartışmalara ve yapılmakta olan soruşturmalara veya görülmekte olan davalara ilişkin konuşabilirler mi? Yazı yazabilirler mi? Basın bülteni dağıtabilirler mi? Konferans ve halka açık toplantılarda konuşabilirler mi? Başka hâkim ve savcıların kararları hakkında değerlendirmede bulunabilirler mi?

   

  © Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
  Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.