3. Yargı reformu paketi Başbakanlık’ta

Kamuoyuna 3. Yargı Reformu Paketi olarak duyurulan “Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun Tasarısı” Adalet Bakanlığı tarafından Başbakanlığa sunuldu. Yargıyı hızlandırma amacıyla hazırlanan Tasarı, ceza, icra-iflas, idari yargı ile basın ve ifade özgürlüğü alanlarında düzenlemeler içeren yaklaşık olarak 100 maddeden oluşuyor. Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in açıklamasına göre, Tasarı kapsamında yapılması planlanan düzenlemelerden 2 milyona yakın dosya etkilenecek; dosyaların, savcılıkların ve mahkemelerin çalışma alanından dışarıya alınmasıyla iş yükü önemli ölçüde azalacak.

 

Diyarbakır’da Kazı Devam Ediyor
Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Saraykapı Mevkii’nde restorasyon çalışmaları için yapılan kazılarda insan kafataslarına ve kemiklerine rastlandı. Bir dönem Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele (JİTEM) Merkezi binası, Diyarbakır Cezaevi ve Adliye Sarayı’nın da bulunduğu bölgede 9 kafatasının bulunması üzerine Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı kazılara el koydu, kazı alanı genişletildi.

90’lı yıllarda Jandarma Komutanlığı ve Diyarbakır Cezaevi’nin bulunduğu alan arasındaki bahçede 6 kafatası ve kemiklerin bulunması üzerine, durum Diyarbakır Arkeoloji Müzesi ve polise bildirildi. Devam edilen kazılarda bulunan kafatası sayısı 19’a çıktı. Polis kazı alanına kimsenin girmesine izin vermezken, görüntü alınmaması için kazıda çalışan işçilerin cep telefonları da toplatıldı. Kazı tamamlandıktan sonra bulunan kafatasları ve kemikler DNA testi ile kimlik tespiti yapılması için Adli Tıp Kurumu’na gönderilecek ve yakınlarını bu bölgede kaybettiğini ileri süren kayıp ailelerinin DNA’larıyla karşılaştırılacak.

“Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi ve Tasfiyesi”
Şubat ayında İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi İle Aile Hukuku Derneği’nin ortak düzenledikleri bir sertifika programı başlıyor. “Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi ve Tasfiyesi” sertifika programı Prof. Dr. Şükran Şıpka, Av. Ayça Özdoğan ve Arş. Gör. Ebru Şensöz’ün eğitmenliğinde 24-25 Şubat günlerinde gerçekleştirilecek. Katılım için son kayıt tarihi 20 Şubat 2012.

yargi1

12 Eylül Yargılaması Nisan’da Başlıyor
Özel Yetkili Savcı Kemal Çetin’in 12 Eylül darbesinin sorumluları hakkında hazırladığı iddianame Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 12 Eylül darbesinin, bugün hayatta kalan sorumlularından Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya, 4 Nisan günü hâkim karşısına çıkacaklar. Duruşmaya mazeretsiz katılmamaları halinde zorla getirilecekleri belirtilen iki sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol da istendi.

Mahkeme tensip tutanağına göre, Milli Savunma Bakanlığı’na yazılacak müzekkere ile 1978-1980 yılları arasında görev yapan Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları, Jandarma Genel Komutanı ve Genelkurmay 2. başkanı isimlerinin ve görev tarihlerinin bildirilmesi; Genelkurmay Başkanlığı’ndan ise 12 Eylül 1980 darbesi öncesi Aralık 1979 tarihinde TSK tarafından Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’e teslim edilen uyarı mektubunun onaylı örneği, darbe öncesinde komutanların kendi aralarında yaptıkları toplantı tutanakları, darbe öncesinde hazırlandığı iddia edilen Bayrak Harekat Direktifi ve darbenin yapıldığı gün hazırlanan planların onaylı örnekleri istendi. Mahkeme ayrıca, darbeye zemin hazırlayan olaylar ve darbe sonrasında yapılan işkencelere ilişkin başta görüntü kayıtları olmak üzere bilgi ve belgelerin gönderilmesini de yazılı olarak çeşitli kurumlardan talep etti.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin talep ettiği belgeler arasında darbe öncesi döneme ait MİT belgeleri, Milli Güvenlik Konseyi kararları ve bildirileri, “1 Mayıs 1977”, “1978 Sivas”, “1978 Kahramanmaraş” ve “1980 Çorum” olaylarına ilişkin bilgi ve belgeler yer alıyor.

Haydarpaşa İddianamesi Tamamlandıyargi2
Haydarpaşa Garı’nda Kasım 2010’da çıkan yangınla ilgili soruşturma tamamlandı. İddianamede, 2 işçi ve restorasyon çalışmasını yürüten şirket sahibi hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 171. maddesinde yer alan ‘’taksirle yangına sebebiyet vermek’’ suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Kadıköy Cumhuriyet Savcısı Selahattin Aydoğdu’nun hazırladığı iddianamede,
yapılan soruşturmada Haydarpaşa Garı’nda çıkan yangında sabotaj ve kastın bulunmadığı; yangının çıkış sebebi olarak, daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün “yangının elektrik tesisatında meydana gelen kısa devreden kaynaklandığı”nı belirten raporunun aksine, bilirkişi raporunda, yangının elektrik kontağından kaynaklanmadığı belirtiliyor.

Bilirkişi raporunda, Gar çatısında yapılan izolasyon çalışması sırasında 2 işçinin dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucunda yangını çıkardığı tespiti yer almakta. Bilirkişi heyeti raporunda kusurlu oldukları belirtilen ancak kamu görevlisi olmaları sebebiyle haklarında soruşturma açılması izne bağlı olan TCDD yetkilileri ile yangına müdahale eden itfaiye ekibinin dosyaları ise hazırlanan iddianameden ayrıldı.

 

 

 

Güncel Hukuk Dergisi Şubat 2012/2-98