Cizre İstanbul’dur Aynı Zamanda…

Sokaklarda dolaşırken konuşanlar, batıdan gelen destek ve dayanışmaya büyük bir umutla ve beklentiyle bakıyorlar. ‘İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa bizimle olursa, Hakkari’ye, Şırnak’a, Diyarbakır’a hiçbir şey yapamazlar’ sözleri bu ruh halini gösteriyor. Peki ya batıda yaşayanlar? Orada olan biteni biliyor mu?

Saruhan Oluç
HDP Antalya Milletvekili

CizreBir barikat, önünde jandarmalar, polisler… ‘Geçemezsiniz’, ‘Neden?’, ‘Yasak var’, ‘Yazılı emirdeki gerekçe ne?’, ‘Yazılı emir yok, şifahi’, ‘Emri kim verdi?’, ‘Yukarısı’, ‘Yukarısı kim?’, ‘Yukarısı işte…’

Bu diyalogu Cizre’ye gitmek için yola çıkmış olan, aralarında milletvekillerinin ve bakanların da bulunduğu heyet, Cizre’ye 90 kilometre kalmışken, Midyat çıkışından itibaren üç ayrı barikatta, hukuksuzluğun diz boyu olduğu, demokrasinin zerresinin görülmediği bir coğrafyada yaşadı.

Hangi gerekçe ve yasayla yol kesilir ve seyahat etme hakkı kısıtlanır? Hangi gerekçeye ve yasaya dayanarak bir ilçede dokuz gün boyunca sokağa çıkma yasağı ilan edilir? Bu soruların da cevapları yok. (devamı Güncel Hukuk’ta) 

Güncel Hukuk, Ekim 2015