Hollanda Popülizme “Dur” Dedi

Bülent Moran

Hollanda’daki seçim sonuçları Kıta Avrupası’nda, popülizm ve aşırıcılığa yer yok şeklinde yorumlanmaya başlandı

Bülent Moran / Gazeteci – Rotterdam
15 Mart 2017 parlamento seçimlerinin resmi olmayan ilk sonuçlarının açıklanmasının ardından, seçimlerden birinci parti çıkan Liberal Parti başkanı-başbakan Mark Rutte’nin ilk sözleri “Hollanda popülizme ‘Dur!’ dedi” oldu. ABD’de Trump’ın başkan seçilmesi, İngiltere’de BREXIT’e evet çıkmasının ardından Hollanda’da yaklaşan parlamento seçimlerinde İslam karşıtı ve zaman zaman ırkçı söylemleriyle bilinen aşırı sağcı Geert Wilder’ın partisi Özgürlükler Partisinin kamuoyu yoklamalarında 27 sandalyeyle birinci parti çıkması Avrupa Birliği (AB) ülkelerine karabasan gibi çökmüştü. Ötenazi ve eşcinsel evlilik gibi en uç konularda bile cesur kararlara imza atan Hollanda’da aşırı sağın yükselişine kimse anlam veremiyordu ama gerçekti.
Geert Wilders’e en büyük darbe yine aslında çoğunluğu Müslüman bir ülkeden Türkiye’den geldi. Referandum için Hollanda’ya gelmek isteyen Türk bakanların Hollanda hükümeti tarafından engellenmesi parlamento seçimlerinin seyrini tamamen değiştirdi ve yoklamalarda ikinci sırada olan Başbakan Rutte’nin partisi seçimlerden 8 sandalye kaybetse de birinci parti olarak çıktı. Bu durumun AB üyesi ülkelerin liderlerini de rahatlattığını birçoğunun sosyal medya hesaplarından anlamak mümkün. Bugüne kadar üye ülkelerin parlamento seçimlerinde hep tarafsız bir tutum sergileyen AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Hollanda seçimleriyle ilgili olarak ilk yaptığı açıklamada memnuniyetini dile getirirken seçim sonuçlarının aşırıcılığa karşı bir tepki olduğunu vurguladı.
Almanya Başbakanlık Müsteşarı Peter Altmaier sosyal medyada Hollanda’yı kutlayan diğer bir isimdi ki Altmaier futbol taraftarı edasıyla “Portakalları bu eyleminden dolayı seviyorum” şeklinde sosyal medyada bir paylaşımda bulundu. (Devamı Güncel Hukuk Dergisi’nde)