70. Yılında Nüremberg Uluslararası Askeri Ceza Mahkemesi Hakkında Bir Değerlendirme

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin merkezi Lahey’dedir, ama kökleri Nüremberg’e uzanmaktadır

Av. Cem Murat Sofuoğlu

Tarihte ilk defa savaşı kaybedenler, savaş suçluları olarak mahkeme önüne getiriliyorlar ve yine ilk defa, kaybeden devletin kurumları yargılanıyordu.
İddianamede savcılar, sanıkların işlemiş oldukları insanlığa karşı suç; savaş suçu, barışa karşı komplo kurma ve saldırı savaşı planlaması ve yürütülmesi suçlarından dolayı cezalandırılmalarını talep ediyorlardı.

İddianamenin Mahkeme’ye sunulması ve yemin seremonisi 55 dakika sürmüş ve celse, asıl yargılamanın başlanacağı 20 Kasım 1945 tarihine ertelenmişti.
Tarihi yargılama, 20 Kasım 1945 günü saat 10.00’da Mahkeme Başkanı SirGeoffrey Lawrence’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı ve Mahkeme’nin kararını açıkladığı 1 Ekim 1946 tarihine kadar devam etti.

Mahkeme tarafından verilen karar uyarınca, 12 kişi ölüm cezasına, yedi kişi çeşitli hapis cezasına çarptırılırken, üç kişi de beraat etti. Dört kurum da suçlu ilan edildi. Bir kişi dava başlamadan intihar etmiş olduğu, bir kişi de sağlık durumu nedeniyle yargılanmaktan kurtulduğu için haklarında karar verilmedi.
Nuremberg Uluslararası Askeri Ceza Mahkemesi’ni ve vermiş olduğu kararları değerlendirdiğimizde nasıl bir sonuca ulaşırız?

(devamı Güncel Hukuk’ta) 

Güncel Hukuk, Kasım 2015