Silvan Neden Gözaltına Alındı?

Sokağa çıkma yasağı ancak OHAL veya Sıkıyönetim hallerinde, üstelik bu kadar uzun süre olmamak kaydıyla uygulanırken, AKP bu uygulamayı bir cezalandırma aracı olarak kullanıyor. Yani tüm ilçe halkını gözaltına almış oluyor

Sezgin Tanrıkulu

CHP İstanbul Milletvekili

TURKEY-KURDS-UNREST13 Kasım’da bir heyet olarak gittiğimiz Silvan’da nasıl bir savaş bölgesiyle karşılaştığımızı anlatmadan önce, bu noktaya nereden geldiğimizi kısaca hatırlatmayı gerekli görüyorum. Elbette Cizre’de, Yüksekova’da, Nusaybin’de, Diyarbakır-Sur’da ve bölgedeki daha pek çok bölgede yapılan fiili OHAL uygulamalarının yarattığı insan hakları enkazı bu yazıya sığamayacak kadar geniş olduğu için sadece Silvan örneğini aktaracağım sizlere. Ama Silvan’da ne yapılmışsa, aynısının günlerce süren sokağa çıkma yasağının uygulandığı her yerde yapıldığından kimsenin kuşkusu olmasın.

***

Ablukaya alınan mahallelerdeki yurttaşların büyük çoğunluğu önce evlerini sonra Silvan’ı terk edip göçmüşler. 1990’larda köyler boşaltılırken, AKP döneminde artık ilçeler boşaltılıyor yani!

Abluka süresi boyunca kepenkleri tamamen kapalı olduğu için esnafın hali hal olmaktan çıkmış zaten. Sokağa çıkma yasağıyla birlikte elektrik ve suyun da kesilmesi hastalar açısından zaten bir felaket olmuş. Çocukların bu olaylara tanıklıklarının kişilikleri üzerinde nasıl etkiler yaratacağını ise şimdi değil, belki 10 yıl sonra daha net gözlemleyeceğiz.

Abluka boyunca yurttaşlara sadece ekmek yardımı yapılmış, bunu da Muhtarlar Derneği üstlenmiş. Görüştüğümüz herkes, 40 yıldır ilk defa zulmün bu düzeye çıktığını gördüklerini ifade ediyordu. Elbette bölgede kazılan hendeklerin de tahrik edici veya kolluk güçlerinin operasyonlarını meşrulaştırıcılığıişlevi gördüğünü belirtmek gerekiyor. Ama şunu da ekleyelim ki, ne hendekler ne de özyönetim ilanları, topyekun bir ilçeyi günlerce hapse tıkmayı meşrulaştırmaz! (devamı Güncel Hukuk’ta)

Güncel Hukuk, Aralık 2015