Dosya: Hayvan Hakları

Haziran ayında Bursa’da dört ayağı kesilmiş ölü bir kedi yavrusu bulundu, İstanbul Eyüp’te üç aylık kediye tecavüz ettiği iddiasıyla gözaltına alınan şahıs tutuklandı, Sakarya’da patileri ve kuyruğu kesilerek ormana atılmış can çekişen bir yavru köpek bulundu ve bunlardan başka dünyanın birçok yerinde hayvanlar işkence edilerek, şiddet görerek öldürülmeye devam etti. Türkiye bu haberleri büyük tepki ve üzüntüyle karşıladı.
Güncel Hukuk Temmuz Ağustos sayısında yer verdiğimiz Hayvan Hakları dosyasına Cemre Belçim Gölbaşı, adalet hayvanlar için de vurgusuyla “Dünyaya Canlı Hakları Penceresinden Bakmak” adlı yazısıyla katkı sundu.
Adalet Bakanlığı tarafından hakkında görüş istenen Hayvanları Koruma Kanunu Taslağı konusunda 39 sivil toplum kuruluşu ortak bir açıklama yaptı. Hayvanlara Adalet Derneği’nin hayvanları korumaktan uzak, pratik ve hukuki olarak muğlak olmakla eleştirilen Taslağa ilişkin çekince ve görüşlerini sayfalarımıza taşıdık.

Cemre Belçim Gölbaşı – Dünyaya Canlı Hakları Penceresinden Bakmak Güncel Hukuk Dergisi, Temmuz Ağustos 2018, Sayı 172.

Adalet Bakanlığı Hayvanları Koruma Kanunu Taslağına Dair Ortak Açıklama, Güncel Hukuk Dergisi, Temmuz Ağustos 2018, Sayı 172.