Basın Özgürlüğü ve Tutuklu Gazeteciler

Türkiye ifade özgürlüğünü engellediği gerekçesiyle sıkça eleştiriliyor. Gazeteci, akademisyen, avukat ve öğrenciler neredeyse özgürlüğü “riskli gruplar” olarak değerlendirilebilir.  Son olarak, Türkiye İnsan Hakları Vakfı başkanı Şebnem Korur Fincancı, gazeteciler Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu Özgür Gündem Gazetesi’nde dayanışma için geçici olarak genel yayın yönetmenliği görevini üstlendiler diye terör propagandası yaptıkları gerekçesiyle tutuklandılar.

İfade özgürlüğünün kullanılmasında hayati önemi olan basın özgürlüğü konusunu Fikret İlkiz ve Prof. Dr. İsmail Tufan Güncel Hukuk için değerlendirdi.

Öte yandan Almanya’nın kamu yayıncısı Deutsche Welle’nin ifade özgürlüğü ödülü, alana yaptığı katkılar nedeniyle Gazeteci Sedat Ergin’e verildi. Deutsche Welle’nin düzenlediği Küresel Medya Forumu kapsamındaki ödül töreninde  konuşan Sedat Ergin; “İfade Özgürlüğü Ödülü Almak Mutluluk Verici Bir Hadise Değildir”’ diyor. Sedat Ergin’in Türkiye ve dünyadaki ifade özgürlüğü önündeki sorunlara ilişkin değerlendirmesini içeren konuşması da Güncel Hukuk’un Temmuz 2016 sayısında…

 

20 Haziran 2016 günü tutuklanan Gazeteci Erol Önderoğlu, Güncel Hukuk Dergisi okurlarına selam gönderdi.

20 Haziran 2016 günü tutuklanan Gazeteci Erol Önderoğlu, Güncel Hukuk Dergisi okurlarına selam gönderdi.

 

Güncel Hukuk, Temmuz 2016