Siber Savaş Çağında Kişisel Verilerin Çalınmasının Anlamı Nedir?

Kişisel veriler ne işe yarar? Çok işe yarar, bu banka hesaplarınızdan para çalmaktan, sizin adınıza şirket kurmaya, sizin bilgilerinizi ortaya koyarak sağladıkları güven ya da şaşkınlıkla telefonda dolandırılmaktan, kişisel verilerinizde zayıf noktalar varsa şantaja kadar gidebilecek bir şemadır

Füsun Nebil Sarp

Elektrik kesintisinin yaşandığı gün bir metronun çıkışı.

Elektrik kesintisinin yaşandığı gün bir metronun çıkışı.

Ülkemiz, 2000’lerle birlikte kendisini birden bire artan oranda siber suçlarla karşı karşıya buldu. Türkiye’de akademik anlamda 1990’larda çalışılmaya başlanmıştı ama adli kolluğun bu konudaki farkındalığının yükselmesi 2005’leri hatta 2010’ları buldu.
Ondan sonra yapılan işlemlerde ise, teknolojinin doğasına göre değil, kendi inanışına göre davranışlar gördük. Hem vatandaş, hem adli kolluk, hem de hukuk tarafında çeşitli hatalar yapıldı. Çünkü maalesef ülkemiz internet ve bilgisayar çağına balıklama daldı. Öncesinde veya ilk başlarda devlet gerektiği gibi eğitim ve farkındalık üzerinde çalışmadı. 2009 sonrasında TİB’in bazı eğitimleri olduysa da, siyasi gelişmeler, bunların da yarıda kalmasına neden oldu.
Bu yazı hukukçular için olayın teknik tarafını, bu insanların motivasyonunu ve içinde bulunduğumuz durumu anlaşılır hale getirmek için yazıldı. İnternet çağında, Türkiye olarak hep birlikte farkına varmamız gereken sorunlar şunlar;
– Dışarıda çok hızlı evrilen bir siber dünya var.
– Vatandaş bilinçsiz ve öğrenmeye de çabalamıyor, farkında değil.
– Bu nedenle, vatandaşın bir kısmı “toptan reddediyor” oysa kendisi için değilse de, çocuğu için hayatı reddetmiş oluyor.
– Hükümet kendisi bilinçlenmediği gibi halkı bilinçlendirme yerine ya “yasaklama” ya da “aldırmama” modunda davranıyor.
– Hukukçulardan genç olanları konuya yakın ama ya geride kalanlar?
– Halkın büyük çoğunluğunun bilgisayarında, cep telefonunda virüs var.
– Siber saldırıdan, siber savaşı anlamaya (ya da güvenliğe) geçme hazırlığı yapılması lazım ama devlet kendi derdiyle meşgul.
– Çocuklarımız TEOG’u ne yapacak?
– Dünya nereye gidiyor, yakalayabilecek miyiz?
Hukuk teknolojik konularda hep arkadan gelir ama Türkiye’de kendi kavgası içindeki hukukun, 2000 sonrasındaki gelişmelerini iyi takip edemediğini görüyoruz. Artık dünya yeni bir dünya, kavramlar yeni, iş yapış şekilleri değişti. Bu nedenle hukuku uygulamanın yolu bu yeni dünyanın işleyişini de anlamaktan geçiyor. (devamı Güncel Hukuk’ta) 

Güncel Hukuk, Haziran 2016