İçsel Barış ve Huzur

Üzülmeyi, öfkelenmeyi deneyimleyebilen insan yas tutabilir ve ancak bu şekilde yoluna olduğu gibi, kaldığı yerden devam edebilir.

Uzm. Psikolog İzlem Aybastı

Günler uzamaya başlamış olsa da epey karanlık zamanlar şu an yaşanan. Okunan haberler içler acısı. Ama merak duygusuyla ama da belki iyi bir haber alabilme açlığıyla sosyal medyada geziniliyor ama nafile. Resmen yaşam enerjisi çekilmiş durumda, karamsarlık diz boyu. Bu enerjisizlik içe kapanmaktan, çevrede olup bitene karşı duyarsız kalmaya kadar insanı hareketsiz ve bitap kılıyor. “Elimden bir şey gelmiyor”un çaresizliğiyle ruh halleri daha da donuklaşıyor. Son günlerde deneyimlenenler belki de böyle şeylerdir.
İnsan kendisini iyi hissetmek istiyorsa şayet, neyin kötü hissettirdiğinin adını koymak gerekiyor. Yalnızlaşmak. Dış dünyada yaşananların şiddetinden korunabilmek için, yaşamla araya o an için ihtiyaç duyulan korku duvarı örülüyor. Çünkü, duyup belki de şahit olunanlar öylesine dehşet dolu ve acı ki, zaman zaman hissizleşmek bir diğer insanın hissettikleriyle empati kurmanın ancak önüne geçebiliyor… (devamı Güncel Hukuk’ta) 

Güncel Hukuk, Şubat 2016