Taksim Cephesi’nde Yeni Bir Şey Yok, Henüz…

Kışlanın önünün hukuken açılabilmesi için, avan projenin dayanağı olan imar planı değişikliğinin iptaline yönelik devam eden ilk davanın neticelenmesi gerekiyor

Akif Burak Atlar / Şehir Plancısı

Mehmet, Ethem, Ali İsmail, Medeni, Abdullah, Ahmet, Hasan Ferit ve Berkin’in zihnimizden silinmeyen gözleri Gezi’nin üzerindedir.

Dönemin başbakanı Recep Tayip Erdoğan’ın seçim programında yer alan çılgın projelerden biri olarak, 2011 genel seçimlerinden hemen önce, kamuoyuna sunulan Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi geride kalan beş yılın ardından kısmen uygulanmış durumda. Meydanın araç trafiği Tarlabaşı ve Cumhuriyet Caddesi arasında yeraltına alınırken, kavşağın Gümüşsuyu ve Sıraselviler girişleri Anıtlar Kurulu1* tarafından iptal edildi.
Elbette proje, sadece yeraltı tünellerinden ibaret değildi. Proje için hazırlanan animasyonlarda Gezi Parkı’nın üzerinde yer alan bir kışla göze çarpıyordu. 12 Haziran 2011 seçimlerinin ardından projenin fikirsel müellifi Erdoğan yeniden Başbakan olunca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından süratle hazırlanan imar planı değişikliği onay sürecine girdi. Taksim Gezi Parkı yerine ihya edilmesi düşünülen Topçu Kışlası, plan notları arasına ustalıkla gizlendiği için plan değişikliğinin belediye meclisi tarafından oybirliğiyle onaylanması çok da zor olmadı. Söz konusu imar planı değişikliğinin 14 Şubat 2012’de askıya çıkarılmasıyla birlikte Cumhuriyetin, demokrasinin ve emeğin meydanı için verilen hukuk mücadelesi de başlamış oldu. Projeye hangi gerekçelerle itiraz edildiğini Taksim Dayanışması’nın 2012 yılından bugüne yayınladığı metinleri inceleyerek hatırlamak mümkün. Bu yazıda devam eden yargı sürecini biraz inceleyeceğiz. (devamı Güncel Hukuk’ta) 

1. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 2 Numaralı Koruma Bölge Kurulu

Güncel Hukuk, Haziran 2016

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.