Dosya: Seçim 2018

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri 24 Haziran’da gerçekleşti. Türkiye’nin tanışacağı yeni Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento sisteminde neler var? Bu yeni hukuki sürece dair siyasi ve hukuki öngörüler neler? Prof. Dr. Sevtap Yokuş ve Doç. Dr. Demirhan Burak Çelik, Güncel Hukuk’un Temmuz-Ağustos sayısında değerlendirdi.

Mustafa Oğuzhan Yalçın, seçim öncesi koalisyonların farklı siyasi yönetimler altında nasıl şekillendiğini örnek ülkeler eşliğinde inceleyerek Türkiye’deki yeni Seçim Kanunu ile “temsilde adalet” ilkesi arasındaki etkileşimi değerlendirdi.

Siyaset bilimi uzmanları Prof. Dr. İlter Turan ve Doç. Dr. Emre Erdoğan, Türkiye’deki kutuplaşma üzerine analizler sundu ve seçmen davranışlarını kuramsal açıdan değerlendirdi. Bahar Mumcu söyleşide dikkat çeken notları sayfalarımıza taşıdı.

Türkiye’nin 27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçiminin henüz kesin olmayan (25 Haziran 2018) sonuçlarına göre Meclise giren 600 vekilin yüzde 17’si yani 103’ü kadın, 497’si erkek. Bahar Mumcu güncel siyasi tablo ışığında, resmi tarihte yer almadıkları halde tarihin öznesi olma mücadelesinden vazgeçmeyen kadınların 18.yy’dan bu yana Türkiye’deki siyasete katılım hareketini yazdı.

Prof. Dr. Sevtap Yokuş, 24 Haziran 2018 Seçimlerinden Sonra Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve Parlamento, Güncel Hukuk Dergisi, Temmuz Ağustos 2018, Sayı 172.

Doç. Dr. Demirhan Burak Çelik, Türk Tipi Başkanlık Sisteminin İlk Dönem Uygulamasına İlişkin Öngörüler, Güncel Hukuk Dergisi, Temmuz Ağustos 2018, Sayı 172.

Bahar Mumcu, Seçim Sonuçlarını İlter Turan ve Emre Erdoğan Değerlendirdi, Güncel Hukuk Dergisi, Temmuz Ağustos 2018, Sayı 172.

Mustafa Oğuzhan Yalçın, Seçim İttifakları, Uluslararası Örnekler ve Temsilde Adalet, Güncel Hukuk Dergisi, Temmuz Ağustos 2018, Sayı 172.

Bahar Mumcu, Kendi Devriminin İzinde Türkiye’de Kadınlar, Güncel Hukuk Dergisi, Temmuz Ağustos 2018, Sayı 172.