İkinci üniversite diploması için hukuk okumak

Son yıllarda, özellikle doktorlar arasında yaygınlaşan ama genel olarak herkesin ilgi gösterdiği bir eğilim, asıl mesleğin yanında hukuk diploması da almak oldu. Açık Öğretim Üniversitesi’nde hukuk lisansı bitirmek ve diploma almak mümkün. Peki neden bu yöntem tercih ediliyor?

Hangi mesleği icra ederseniz edin, içinde yaşadığınız toplumun yasaları sizi bağlıyor. Bu yasaları uygulamakla yükümlü olmak bir yana, yasalar hakkında yeterli bilgi olmamak ağır cezalarla karşılaşmaya da neden olabiliyor. Bu konuda en çarpıcı örnek, tıp alanında gözlenebilir.

Özellikle son 10 senede doktorların tedavi sürecindeki hastalar tarafından açılan ağır tazminat cezalarıyla yüzleşmeleri, iki alanda önlem almalarına neden oldu. İlk olarak, artık mesleğe başlayan tüm doktorlar, ilk günden itibaren tazminat davalarına karşı sigorta yaptırıyorlar ve ömür boyu bu sigortanın primini ödüyorlar.

İkinci olaraksa, çoğu doktor daha tıp fakültesinde okurken, aynı anda ikinci bir üniversite olarak, Açık Öğretim Üniversitesi’nde, Hukuk lisansı okumaya başlıyor. Hukuk kitapları arasına gömülüp sınavlara çalışarak henüz tıp bölümünü bitirmeden önce, ilk diplomalarını hukuk fakültesinden alıyorlar.

Tıp öğrencileri ve meslek içindeki doktorların Hukuk lisansına ilgi göstermeleri, meslek değiştirip avukat olma arzusundan kaynaklanmıyor elbette. Doktorların karşılaştığı, çoğu milyon dolarlık ağır tazminat davaları nedeniyle bu mesleğin bireyleri artık kendilerini davalarda savunabilecek ve ilgili davalarını takip edebilecek bir uzmanlığa ihtiyaç duyuyorlar.

Elbette aynı amaçla başka meslek dallarından da açık öğretim hukuk diplomasına yoğun ilgi gösterildiği de gözden kaçmıyor. Akademisyenler akademik kitaplar arasında çalışmaya kısa bir ara verip, mesailerini ve enerjilerini hukuk diplomasına çevirebiliyor. Mühendisler, finansçılar ve pek çok başka alandan profesyoneller için hukuk eğitimi artık kariyerlerinin önemli bir adımı haline dönüşmüş durumda.

Hukuk eğitimi aslında kolay bir eğitim değil. Çok fazla kitap okumak, ezber yapmak ve aynı zamanda muhakeme yetisini geliştirmek, dava incelemek, olay analiz etmek gerekiyor. Tıp öğrencileri okuma disiplinine sahip oldukları için hukuk alanındaki kitapları okurken de zorluk yaşamıyorlar. Ancak daha düşük yoğunlukla kitap okuyarak mezun olan diğer bölümlerin hukuk lisansı sırasında okumak zorunda oldukları kitaplarla karşılaştıklarında zorluk yaşadıklarını da görebiliyoruz.

Yine de küçük yaştan itibaren okuma alışkanlığı edinmiş bireylerin, ikinci lisans diploması olarak hukuk bölümünü seçtiklerinde görece daha az zorlandıklarını kabul etmek gerekiyor.

Hukuk diploması alma eğilimi ilk aşamada tazminat davalarına karşı kendini koruma refleksi olarak ortaya çıksa da ilerleyen dönemlerde bireylerin hayatında önemli etkiler yarattığını da unutmamak gerekiyor. Yasal hakları konusunda daha bilinçli olan profesyonellerin, çok daha başarılı bir kariyer kurduklarını, haklarını kullanmaktan çekinmedikleri, yasaların imkan verdiği fırsatları değerlendirdiklerini ve aynı eğitimi almamış meslektaşlarına göre çok daha olumlu bir kariyer inşa ettikleri dikkatlerden kaçmıyor. Elbette şunu da gözden kaçırmamak gerekiyor, öğrenmenin yaşı yoktur ve her yaştan insan istediği zaman ikinci bir üniversite okumak, ikinci ve hatta daha fazla sayıda diploma sahibi olma imkanına da sahip. İleri yaşlarda yeniden üniversite bitirmek isteyen bireylerin sayısı arttıkça içinde yaşadığımız toplumun daha yaşanır bir topluluğa dönüşeceğinden şüphemiz yok.

Bu konuda özellikle açık öğretim fakülteleri tercih ediliyor olsa da, emekli olduktan sonra tıp fakültesine başlayan ya da mühendislik bölümlerinde eğitim alan çok sayıda “ileri yaşta” öğrenci bulunuyor. Öte yandan, dünya çapında insan ömrünün de uzaması insanların normal çalışma-emeklilik sürelerinin ötesinde devam eden sağlıklı yaşlılık dönemlerinde, öğrenme arzularının peşinden gitmelerini kolaylaştırıyor. Yıllar geçtikçe, dünya toplumlarında, 50, 60, 70 yaşlarından sonra ikinci eğitim alan insanların sayısında hızlı bir yükseliş de göreceğiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.