Cinsel Şiddeti, Mücadele Edenlerle Konuştuk

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği (CŞMD) üyeleriyle Kadıköy’deki ofislerinde bir araya geldik. Onların dernek yapılarında ezbere, sınırlara yer yok: “Her şeyi konuşabilir, tartışabilir, yeni şeyler ekleyebilir ve hata yapabiliriz” diyorlar. Feminizm ile birlikte sahip çıktıkları kuir kavramı da aslında bunu içeriyor. Bir araya geldiğimiz CŞMD üyeleri Hilal, Havva, Pınar ve Merve’yle derneğin var olma amacından, çalışmalarından, kuir, türcülük kavramları, henüz Türkiye’de bulunmayan Tecavüz/Cinsel Şiddet Kriz Merkezleri ve müdahil oldukları futbol davalarına dek cinsel şiddetin pek değinilmeyen taraflarını konuştuk. Bahar Mumcu’nun röportajından kısa bir bölümü aktarıyoruz. Devamı Güncel Hukuk Dergisi, Mart sayısında…

Dernek fikri nasıl oluştu? Nasıl bir araya geldiniz?
Hilal: Daha önce bazılarımız Amargi Kadın Dayanışma Topluluğundaydı, 2008’de Cinsel Şiddete Karşı Kadın Platformu kuruldu. Oradaki arkadaşlarla ve şu an buradaki arkadaşlarımızla 2012-14 yılları arasında evlerde toplandık, cinsel şiddetle ilgili öz yardım materyalleriyle ilgili toplantılar ve çeviriler yaptık. Bu çalışmaların ardından 2014’te dernekleştik.

Nurgül: Derneğin ortaya çıkışında birincil sebeplerden biri de şu; biz öncesinde bazı alanlara sığamadık. Kimimiz yıllardır feminist hareketin içindeyiz ama trans kimliğimizle alanlarda var olamadık. Sakalımız var diye toplantılardan kovulduk. Trans kimliğimiz yeterince tartışılamadı. Oralarda bir şekilde var olamayan bireyler, şiddete maruz kalmak yerine biz de kendi alanımızda var olmak istiyoruz dediler. LGBTİ hareketi buraya taşımak istediler. Hayvan haklarıyla ilgili çalışanlar hayvan haklarıyla cinsel şiddeti birleştirebiliyor olmamız gerekiyor dedi. Mülteci alanında çalışan arkadaşlar her tartışmada neden mülteci alanında konuşmuyoruz ya da engellilere dair cinsel şiddete dair de aslında bilinmeyen bir sürü şey var dedi. Dolayısıyla bu şekilde farklı yerlerden hak temelli bakış, ortak bir militarizm, hiyerarşi, heteroseksizm tartıştığımız alan açmış oldu bize.

Cinsel şiddeti nasıl tanımlıyorsunuz?
Merve: Ben çok kısaca “onayı olmayan her türlü cinsel davranış” diye ifade ediyorum. (devamı Güncel Hukuk’ta)

Güncel Hukuk, Mart 2017, s.159