En Makul Şüphelinin Polis Olduğu Bir Soruşturmayı Polis Yürütemez

Diyarbakır Baro Başkan Vekili Av. Ahmet Özmen

“Tahir Elçi iğneyle kuyu kazdı, bir dosyayı 20 sene takip etti. Tahir Elçi cinayetinin faillerinin bulunması sadece meslektaşlarının, arkadaşlarının ya da ailesinin değil, hepimizin, tüm Türkiye toplumunun bir borcu. Tahir Elçi bir hakikat arayışı içerisindeydi, gerçeğe ulaşmadan adaleti sağlayamazsınız”

Begüm Baki

Tahir Elçi,Güncel Hukuk’un Şubat 2013 sayısındaki barolar dosyası için yazdığı yazıda “Günümüzde otoritelerin haksız, hukuksuz ve demokrasiye aykırı uygulamalarına karşı en etkili sivil örgütün barolar olması gerekiyor.Şüphesiz ki, barolar siyasi yapılar değildir, ancak mesleğimizin özelliği gereği avukat, ya ‘tezdir’ , ya da ‘antitezdir’ …Bugün de, toplumsal yaşamın birçok alanında demokrasiye, insan haklarına ve hukuka aykırı uygulamalar süregelmektedir. …Toplumumuzun da bizden ve savunma örgütümüzden büyük umut ve beklentileri bulunmaktadır.” demişti.1* 28 Kasım 2015’te Baro Başkanı ve bir hak savunucu olarak Dört Ayaklı Minare’ninçatışmalardan gördüğü zararı anlatmak için yaptığı basın açıklaması sırasında öldürüldü, cinayetin failleri hala bulunamadı. Barış Elçisi olarak anılan Elçi’nin cinayeti üzerine açılan soruşturmayı konuşmak için Diyarbakır Baro Başkan Vekili Av. Ahmet Özmen ile bir araya geldik.

Tahir Elçi’nin öldürülmesi sizce suikast mı yoksa kaza mı?
Av. Ahmet Özmen: Açık söyleyeyim; benim ve birçok meslektaşımın şahsi kanaati bunun bir plan dâhilinde gerçekleştirilmiş bir cinayet olduğudur. Bir kaza olduğunu sanmıyorum. Sokakta çatışmanın ve silah ateşinin nereden başladığı belli; sokakta başka meslektaşlarımız var, esnaf var ve onların dışında onlarca sivil var. Tahir Bey’in bulunduğu nokta itibariyle, bunun bir kaza olduğunu düşünürsek, Tahir Bey’den önce kazara vurulması gereken onlarca insan var. Altıfarklı ajanstan gelen görüntüleri yüzlerce kez izledik.Aynı zamanda orada çekim yapan Radyo TV Foto Film Şubeden ve İstihbarat Şubeden polis memurlarının görüntüleri var. Bu görüntüleri birleştiren bir uzmanla çalışıyoruz. Bu görüntülerin tamamını aynı anda izleyince bazışeyleri daha net görüyorsunuz. Benim kişisel kanaatim planlı bir cinayet olduğu yönünde.Toplumun genelinde de bunun bir suikast olduğu düşüncesi hâkim. (devamı Güncel Hukuk’ta) 

Güncel Hukuk, Haziran 2016