Sokağa Çıkma Yasaklarından Acele Kamulaştırmaya Sur’u Muhtarlar Anlattı

Vatandaş dördüncü defadır mağdur oluyor ve artık diyor ki: “Yeter artık! Ne olursa olsun! Beni öldürüyorsa evimde öldürsün. Evimi benden alacaksa evimi yıksın, beni de evimin içinde kendi toprağıma gömsün.”

Begüm Baki

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015’te yedi mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağı 3 Şubat 2016’da tüm ilçeye yayıldı. Söyleşinin yapıldığı tarihte yasağın sürdüğü dört mahalle var. Yasağın olmadığı bazı mahallelere giriş ve çıkışlar hala yasak. Sur için “Amed’in kalbi” deniyor. Sur’da gezerken bunun ne demek olduğunu daha iyi anlıyoruz. Sur’un içinden geçen Gazi Caddesi’nin başında hayat olağan haline dönmeye çalışırken, Diyarbakır Kalesi’ne doğru yürüdükçe cadde sessizleşiyor, kepenkleri kapalı dükkanlar, sol tarafta üzerlerine barandalar örtülmüş koca bloklarla kapanmış mahalle girişleri… Caddenin ortasında son sürat yol alan panzerler…
Sur halkı kesintiye uğramış yaşantısını normale döndürmeye çalışırken 16.03.2016 tarihinde Bakanlar Kurulu Sur’un acele kamulaştırılmasına karar verdi. Bu kararla birlikte Sur için yeni bir süreç başladı. Sur halkı bu kamulaştırmaya açıkça karşı çıkıyor, hukuki yollara başvuruyor ve direniyor.
Diyarbakır’da Sur ilçesinin muhtarlarıyla bir araya geldik. Yasaklardan sonra yaşananları, kamulaştırma kararının halk için ne ifade ettiğini, Sur halkının ne istediğini yasağın devam ettiği mahallelerdeki muhtarlar anlattı. Söz, Savaş Mahallesi Muhtarı Ahmet Şen, Cemal Yılmaz Mahallesi Muhtarı Koçero Tokdemir; yasağın kalktığı Ali Paşa Mahallesi Muhtarı Behzat Sular ve AbdaldedeMahallesi muhtarı Şefik Güler’de. (devamı Güncel Hukuk’ta) 

Güncel Hukuk, Haziran 2016